HEAKSKIIDETUD KVALITEET, SILMNÄHTAV TULEMUS

Mis on orgaanilised väetised?

Orgaanilised väetised koosnevad täielikult looduslikest komponentidest, nende koostises on näiteks merevetikad, kondijahu või looduslik (kivimi-) fosfaat, suled, kakaokestad ja neil on pikk toimeaeg (3–4 kuud). Ecofertise orgaanilised väetised on sobilikud kasutamiseks mahetootmises ja need omavad vastavussertifikaati TÜV Nordilt. Orgaaniliste väetiste ühe alaliigina pakume ka ilma loomsete produktideta ning GMO-vaba väetist, mis sobib kogu aia väetamiseks.

Mis on orgaanilis-mineraalsed väetised?

Orgaanilis-mineraalsed väetised koosnevad looduslikest loomset või taimset päritolu koostisosadest ja on rikastatud mineraalainetega. Nendes on ühendatud nii orgaaniliste kui ka mineraalväetiste kasulikud omadused. Need kinnistuvad paremini mulda kui mineraalväetised, toitaineid ei uhuta pinnasest minema ning väiksem on oht, et need väetised satuvad veekogudesse või põhjavette.

Millised on alternatiivid vedelsõnniku kasutamisele?

Ecofertis pakub kuivatatud pelletite kujul nii lehma-, hobuse- kui ka kanasõnnikut. Need on heaks alternatiiviks otse laudast põllurammu kasutamisele, kuna need ei sisalda võimalikke haigustekitajaid ega umbrohuseemneid, ei kõrveta taime, ei haise ega leostu põhjavette. Samuti on väetamine lihtne ja väetis jaotub mullas ühtlasemalt.

Milline on orgaaniliste väetiste tõhusus võrreldes mineraalväetistega?

Orgaanilisel väetisel on suur mõju mulla viljakusele, samuti suurendab see mulla mikroobide mitmekesisust, mille tulemuseks on tervemad ja tugevamad põllukultuurid. Orgaanilis-mineraalsetel väetistel on samuti positiivne mõju mullaviljakusele ning nad annavad taimekasvule hea stardi, kuna neile on lisatud kiiresti omastatavaid mineraalseid toitaineid. Orgaanilis-mineraalsete väetiste puhul on taime kasvu n-ö käivitumine kiirem, samas selle väetise orgaanilised komponendid tagavad pikaajalise toime. Mineraalväetised on taimele otse kättesaadavad ja kiiresti omastatavad, kuid avaldavad mullaelustikule happelisuse tõttu negatiivset mõju. Teine negatiivne aspekt on suurem toitainete väljauhtumine pinnasest. Eeliseks on suurem lämmastiku, fosfori ja kaaliumi kontsentratsioon väetises.

Mis on väetistele lisatud bakterite ülesanne?

Antud väetisega hävitate samblad ja väetate muru üheaegselt. Tänu kaltsiumoksiidi sisaldusele vähendatakse mulla happesust, mistõttu sammal kuivab suhteliselt kiiresti ära ning levik peatub. Lämmastik soodustab omakorda muru kiiret kasvu ja muudab muru värvuse erksaks.

Ecofertise väetistele lisatud bakterid avaldavad positiivset mõju taime juure arengule ja tagavad kiirema rakkude jagunemise. Bakterid kaitsevad aktiivselt juure tippu selle kasvades ning omavad võimet hävitada kahjulikke ja haigusttekitavaid baktereid, kuna toodavad juure pinnal nende elutegevust pärssivaid toksiine. Teiseks, kasulikud bakterid konkureerivad toidu ja ruumi pärast kahjulike mikroobidega ja takistavad seega nende arengut. Taime juure ja bakterite vahel avaldub n-ö signaalefekt, kus taim eraldab suhkruid ja mikroobid mõjutavad toitainete vabanemist, et taim neid paremini omastaks. Ecofertisel on mitmeid tooteid, mis sisaldavad kasulikke baktereid.

Miks lisatakse väetistele humiinhappeid?

See orgaaniline liitväetis on mõeldud muru taastamiseks ning õitsvate taimede ja iluaia väetamiseks. Suur orgaaniliste ainete sisaldus väetises tähendab oluliste mikroelementide olemasolu, mis aitavad märkimisväärselt kaasa mulla viljakusele. Sisaldab magneesiumit, mis annab lehtedele erksa rohelise värvi. Oma pehme toime tõttu sobib noorte taimede tundlikele juurtele ning stimuleerib juurte k…

Humiinhapped (huumushapped) aitavad taimedel mullast omastada nii mitmeid mikroelemente (mangaan, raud, vask, tsink) kui ka kaltsiumit ja fosfaate. Mikroelementide ja humiinhapetes leiduva süsiniku koostoime tagab mitmekesisema ja parema mullaelustiku, mis omakorda aitab kaasa taime arengule ja vastupidavusele haigustele. Ecofertise väetistest sisaldavad humiinhappeid mitmed muruväetised, sh spetsiaalne robotmuruniiduki ja multšija kasutajale mõeldud väetis.

Millised on väetamise normid, kui võrrelda orgaanilisi ja mineraalväetiseid?

Esialgu nõuavad orgaanilised väetised suuremaid väetamise norme, sest kilogrammi kohta on NPK (lämmastiku, fosfori ja kaaliumi) kontsentratsioon väiksem kui mineraalväetistes. Pikas perspektiivis, kui mikroobid mullas on aktiveeritud ja toitainete vabanemine on viidud kõrgemale tasemele, on väetise kulunormid väiksemad ja toitainete eraldumine orgaanilisest ainest toimub järk-järgult.

Kellele on Ecofertise väetised kasutamiseks mõeldud?

Ecofertisel on väga laialdane valik väetiseid nii hobiaednikele kui ka professionaalsetele köögivilja- ja põllukultuuride kasvatajatele ning iluaedade ja spordiväljakute hooldajatele.

Meie tootevalikus on väetised:
• Mahetootjatele
• Professionaalsetele köögiviljakasvatajatele
• Marja- ja puuviljakasvatajatele
• Iluaia, kodumuru, okaspuude ja lillede väetamiseks
• Profi sarja tooted golfi väljakute ja jalgpallistaadionite hooldamiseks
• Merelise päritoluga bioloogiline granuleeritud lubi – mulla happesuse alandaja
• Ette tellides saadaval tõhus ja soodne pelletiseeritud kana-, lehma-, hobusesõnnik

Ecofertise väetised on granuleeritud ja tolmuvabad ning pakendatud 1–20 kg kottidesse või naturaalsetesse kartongkarpidesse. Suurematele tootjatele on võimalik väetisi soovi korral tarnida ka bigbag’ides või vedelväetistena.

Vali puhtam loodus ja viljakam maa ka järgnevatele põlvedele!

Similar Posts