Käesoleval aastal on suureks probleemiks mineraalväetiste kättesaadavus ning kõrge hind. Heaks alternatiiviks mineraalväetistele on Ecofertise orgaanilis-mineraalsed väetised, mille kasutamisel viiakse mulda lisaks mineraalsetele toitainetele ka orgaanilist ainet, mistõttu mulla looduslik viljakus tõuseb. Sellise väetise toime kestab kogu hooaja vältel, kuna toitainete vabanemine toimub järk-järgult. Orgaanilise aine sisaldus aktiveerib loomuliku mulla-elustiku, mistõttu lämmastiku jt toitainete omastamise efektiivsus taime poolt tõuseb. Kui alguses on väetamise normid kõrgemad, kui mineraalväetise puhul, siis järjepideval kasutamisel taime vajadus lisa lämmastiku, fosfori ja kaaliumi järele väheneb ning kasutama võib hakata madalamaid väetamise norme.  

Väetis

Köögiviljadele, marjadele ja puuviljadele sobib hästi kloori- ja nitraadivaba väetis NPK 5-6-12, mis sisaldab lisaks orgaanilisele ainele karbamiidi ja magneesiumit (asendab mineraalväetist NPK 10-12-24). Teiseks alternatiiviks on NPK 8-6-14, millele on lisaks eeltoodule lisatud ka huumushappeid, et veelgi suurendada huumuse teket mullas. Viimane sisaldab kaaliumkloriidi.

Orgaanilis-mineraalsete väetiste sarjas on ka eriti rikkaliku koostise ja pikaajalise toimega muruväetised, mis sobivad nii koduaeda kui ka professionaalsete jalgpalli- ja golfiväljakute hooldamiseks. Need on kõrgema lämmastiku sisaldusega ning sisaldavad lisaks magneesiumit, kasulikke baktereid, rauda ja huumushappeid. Olemas on erineva koostisega väetised sambla eemaldamiseks; robotniiduki ja multšija kasutamisel; muru rajamiseks, taastamiseks ja tugevdamiseks ning kolm ühes väetis murule, okaspuudele ning rohelistele dekoratiivtaimedele (sh hekkidele). 

Mahetootjatele on välja töötatud 100% BIO orgaanilised väetiseid erinevate põllukultuuride, marjade ja puuviljade tarbeks. Sellised väetised koosnevad erinevatest orgaanilistest komponentidest, nagu melass, loomsed kõrvalsaadused (kondijahu, sulejahu), mereadru, kakaokestad jm. Ecofertise orgaanilist väetist 6-6-10 (+4MgO) kasutati 2020. aastal Eesti Taimekasvatuse Instituudi teaduskatsetes ning saadi väga häid tulemusi tomatite kasvatamisel.

Orgaaniliste väetiste ühe alaliigina on olemas 100% taimsel baasil toodetud (nn Vegan) väetis, mis ei sisalda loomseid kõrvalsaadusi ja katab kogu aia vajadused.

Lisaks ülaltoodule on alternatiivseks väetamise võimaluseks kasutada kanasõnnikust toodetud  pelleteid, mis ei sisalda haigustekitajaid ega umbrohuseemneid, on väga rikkaliku ja efektiivse koostisega, selle tootmise ja puhastamise protsessis ei ole kasutatud kemikaale ning on seetõttu sobilik kasutamiseks mahepõllumajanduses.

Soovijatele on pakkuda veel piiratud koguses kloorivaba mineraalväetist kartulile 11-9-20.

Kõik ülaltoodud väetised on granuleeritud ning saadaval 1-20 kg kottides ning bigbagides. Suuremate koguste puhul küsi pakkumist.

Vähenda ökoloogilist jalajälge, taga viljakas muld ning stabiilne saagikus!    

Tellimusi saab esitada telefonil 5017062 ning e-maili teel info@ecofertis.eu

Similar Posts